czwartek, 3 kwietnia 2014

Nekropolie na pruskiej ziemi: Gmina Prabuty (Riesenburg) - Gilwa (I - północny) (Gilwe)

Cmentarz w Gilwie (I - północny) (Gilwe)

W okolicy wsi Gilwa (Gilwe) możemy odnaleźć obecnie aż cztery nekropolie ewangelickiej proweniencji, każda z nich zostanie opisana w oddzielnym artykule. Wieś Gilwa jest położona na samym skraju Pojezierza Iławskiego pośród malowniczo pofałdowanych wzgórz. Oddalona kilka kilometrów od drogi wojewódzkiej Prabuty (Riesenburg) - Kwidzyn (Marienwerder) i skryta pośród lasów posiada zaiste swojego własnego i wyjątkowego ducha. Pierwsza z czterech nekropoli znajdujących się w pobliżu Gilwy znajduje się na wzgórzu na północ od wioski, by do niej dotrzeć wystarczy podążać ścieżką na lewo od pierwszego napotkanego po wyjeździe z lasu domu, by ułatwić orientację dodam, iż na południe od niego, na rozwidleniu dróg znajduje się krzyż. Pierwotnie, droga prowadząca do cmentarza biegła od północy i podążała ku szczytowi dosyć wysokiego wzgórza na którym ulokowana została nekropolia. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, iż drzewostan otaczający nekropolię jest dosyć młody, jedyne starsze drzewa znajdują się w samym jego centrum. Sam fakt ulokowania czyni to miejsce wyjątkowo charakterystycznym, cmentarne wzgórze góruje nad całą okolicą ustępując dopiero miejsca wzgórzu położonemu dalej na południe i mającemu wysokość aż 127 metrów. Dawniej widok ze wzgórza na okolicę, jak i na samo wzgórze widziane z oddali musiał przywodzić doprawdy gotyckie odczucia.

Po wkroczeniu na teren nekropoli możemy stwierdzić, iż jest rozległa, ilość pomników znajdujących się na niej wynosi ponad czterdzieści, wiele z nich należy do dzieci. Nekropolia jest niestety ograbiona z tablic i płyt nagrobnych, poza tym na obszarze cmentarza dokonano przecinki niszcząc część nagrobków, pozostała część jest poprzewracana, skryta w chaszczach lub zasypana. Z całego cmentarza byłem w stanie odzyskać tylko jedno kompletne imię i nazwisko wraz z datą urodzin i śmierci. Znajdowało się na samotnej białej tablicy znajdującej się niegdyś przy grobie dwudziestoletniej dziewczyny: 

Wilhelmine Hinz 
Urodzona 20 lipca 1864 roku, 
Zmarła 7 marca 1884 roku.


Drugi pomnik posiadający inskrypcję należał do małego dziecka, a zwieńczony był porcelanowym aniołkiem, ów aniołek został jednakże rozbity w drobny mak, a jedyną po nim pozostałością jest podstawa. Jak wspomniałem pomnik wciąż posiada inskrypcję, aczkolwiek jest ona trudna do odczytania, oto cóż udało mi się odczytać:

Rudolf Hinz (?)
* 20 Mai (?) 1896 (?)
+ 29 Mai (?) 1898 (?)


Ostatnią rzeczą, która zwróciła moją uwagę jest ślad po krzyżu na jednym ze starych dębów stojących w pobliżu wywróconych nagrobków, swoiste memento...

Drzewo z krzyżem