czwartek, 2 października 2014

Nekropolie na pruskiej ziemi: Gmina Prabuty (Riesenburg) - Kałdynia (Kaltenhof)

Cmentarz w Kałdyni (Kaltenhof)
Zagajnik kryjący nekropolię majątku Kaltenhof znajduje się na łagodnie opadającym ku jeziorze wzgórzu służącym obecnie za pastwisko. Wzgórze na którym ulokowano majątek jest de facto jednym z najwyższych w okolicy co tym samym czyni je świetnym punktem widokowym, z którego można podziwiać rozciągający się w okół malowniczy landszaft, w tym las wraz z doskonale widocznymi poziomami drzew, wijącą się, piaszczystą drogę obsadzoną lipami, skrzące się w świetle słońca jezioro Orkusz i patchworkową kratkę pól. Zagajnika nie sposób przeoczyć, znajduje się w bliskim sąsiedztwie majątku, po lewej stronie drogi biegnącej ku Szramowie (Schrammen).

Po wkroczeniu do zagajnika można stwierdzić, iż cmentarz znajduje się na podwyższeniu względem poziomu wzgórza, szybka analiza mapy pozwala również stwierdzić, iż cała nekropolia była ogrodzona, po ogrodzeniu nie ma obecnie śladu. Na cmentarzu brak jest również zachowanych nagrobków, jedyne co po nich pozostało to potłuczone resztki. Wszystkie bez wyjątku zostały rozszabrowane, a wraz z nimi przepadły wszelkie imiona i nazwiska. Kolejną rzeczą, która jest na równi przerażająca jest to, iż cały teren cmentarza jest obecnie zanieczyszczony krowimi odchodami. Brak ogrodzenia oddzielającego nekropolię od pastwiska umożliwia krowom wchodzenie na teren miejsca spoczynku i  jego zanieczyszczanie. 

Zaiste porażającym jest to, z jakim brakiem szacunku traktuje się miejsca spoczynku dawnych mieszkańców. Do jakiego stopnia hańbi się pamięć po ludzkich istotach, które żyły na tej samej ziemi, w tych samych domach i wsiach, przechodziły przez życie tak jak i my wraz ze swymi smutkami i radościami, od narodzin po śmierć. 

To jak traktujemy pamięć o zmarłych wystawia nam ponure świadectwo. Nie zdaliśmy egzaminu z humanizmu.
Resztki nagrobków
Resztki nagrobków
Resztki nagrobków
1 komentarz:

  1. Witam, czy Posiada Pan może jakieś informacje o Sypanicy/Scheipnitz, o historii wioski, Jak można znaleźc tę czarno białą mape tylko innej miejscowości ?

    OdpowiedzUsuń